5 kluczowych raportów w Google Analytics

Google Analytics dostarcza wielu cennych informacji na temat użytkowników oraz działania strony. Mimo to, potrzebna jest odpowiednia wiedza, by móc wykorzystywać te dane w praktyce. W tym artykule nauczysz się czytać i analizować podstawowe raporty.


Google Analytics zapewnia dostęp do licznych raportów, które dają bezcenne informacje na temat zachowania użytkowników, źródeł ruchu na stronie oraz skuteczności działań. W tym artykule poznasz 5 podstawowych raportów, dostępnych w Google Analytics i nauczysz się je wykorzystywać do codziennej pracy nad optymalizacją swojej strony internetowej.

Czym są standardowe raporty w Google Analytics?

Dla nowego użytkownika, ilość danych dostępnych w Google Analytics może wydawać się przytłaczająca. Zapewne już po pierwszym rzucie oka zadałeś sobie pytanie: gdzie tak właściwie mam znaleźć kluczowe informacje na temat mojej strony i jej użytkowników? Na szczęście na początek wystarczy, że zrozumiesz 5 standardowych raportów w Google Analytics. Już to da Ci znaczną przewagę nad konkurencją.

Standardowe raporty w Google Analytics to prekonfigurowane raporty, które mają dać nam informacje na temat kluczowych zagadnień, dotyczących naszej strony. Możemy podzielić je na 5 głównych obszarów:

  • Czas rzeczywisty
  • Odbiorcy
  • Pozyskiwanie
  • Zachowanie
  • Konwersje

Każdy z obszarów obejmuje kilka raportów. W tym artykule skupimy się wyłącznie na ogólnym raporcie, tak zwanym Przeglądzie.

Raport 1: Czas rzeczywisty

Raport czasu rzeczywistego prezentuje ogólne informacje na temat użytkowników na stronie w danej chwili.

Przegląd czasu rzeczywistego pokazuje, które strony, ile razy zostały wyświetlone w interwałach minutowych oraz sekundowych. Dzięki temu raportowi dowiesz się, co Twoi użytkownicy aktualnie oglądają, jakich słów kluczowych używają, żeby znaleźć Twoją stronę i skąd na świecie się łączą.

Raport czasu rzeczywistego działa najlepiej w okresach promocyjnych, gdy w jednym momencie naszą stronę odwiedza wielu użytkowników. Możesz wtedy na bieżąco monitorować skąd przychodzi najwięcej klientów, na jakie strony najczęściej trafiają oraz z jakich urządzeń korzystają.

W praktyce, korzystając z raportu czasu rzeczywistego możemy na bieżąco monitorować nasze kampanie online i reagować, jeżeli widzimy coś niepokojącego. W ten sposób można między innymi wykryć wzmożony ruch botów na stronie.

Raport 2: Odbiorcy

Kolejnym kluczowym raportem jest Przegląd w obszarze Odbiorcy.

Jak sama nazwa wskazuje dostępne są tutaj wszystkie kluczowe informacje o użytkownikach naszej witryny. Ilu klientów odwiedziło nas w danym okresie czasu, ilu z nich to nowi klienci, ile razy odwiedzili stronę (sesje) i jak długo na niej pozostali (średni czas trwania sesji).

Raport ten pozwala nam poznać lepiej naszych użytkowników i określić, czy ich zaangażowanie zmieniało się w czasie. Mamy do wyboru wiele ciekawych metryk, mierzących zaangażowanie, takich jak strony/sesja, sesje na użytkownika, współczynnik odrzuceń, czy wspomniany już wcześniej średni czas trwania sesji. Dobrą metodą analizy jest zestawienie dwóch metryk zaangażowania na wykresie liniowym i wychwycenie trendu oraz zależności w danym okresie czasu.

Zestawienie średniego czasu sesji ze współczynnikiem odrzuceń. Widoczna jest odwrotna zależność pomiędzy dwoma metrykami. Gdy współczynnik odrzuceń jest wyższy, sesje są krótsze.

Przegląd Odbiorców daje nam również możliwość analizy naszych użytkowników na podstawie ich języka przeglądarki, kraju, a nawet miejscowości (na podstawie adresu IP). Jeżeli interesuje Cię dostosowanie strony do danej przeglądarki, lub rozdzielczości ekranu, Google Analytics umożliwi Ci to poprzez analizę przeglądarek i typów urządzeń.

Raport 3: Pozyskiwanie

Przegląd Pozyskiwania pokazuje kluczowe informacje na temat źródeł ruchu, z których użytkownicy trafili na naszą stronę.

Dostępne są informacje na poziomie kanału, z możliwością zejścia do źródła oraz medium. Raport pozwala nam na przeanalizowanie wybranego kanału na podstawie liczby użytkowników, ich zaangażowania oraz ilości transakcji, które wygenerowali.

Raport Pozyskiwania jest kluczowy, gdy chcemy przeanalizować skuteczność naszych działań organicznych oraz płatnych. Jest bardzo ważny między innymi, gdy pracujemy nad SEO strony, prowadzimy fanpage na Facebook’u lub Instagramie, czy inwestujemy w płatne reklamy w Google Ads.

Informacje zawarte w raporcie pozwolą na rozpoznanie najbardziej dochodowych kanałów, rezygnację z mało opłacalnych źródeł, oraz identyfikację kanałów z dużym potencjałem. Umiejętnie użyty, może stać się jedenym z najbardziej wartościowych raportów w Google Analytics.

Raport 4: Zachowanie

Następny w kolejności jest Przegląd w Zachowaniu.

Ten raport dotyczy pojedynczych podstron witryny. Pomaga zidentyfikować najbardziej popularną treść oraz podstrony, na których użytkownicy spędzają najwięcej czasu.

Dzięki raportowi Zachowania możemy przeanalizować wybraną podstronę pod względem zaangażowania użytkowników. Dzięki metryce % wyjść możemy znaleźć podstrony, na których klienci najczęściej kończą wizytę na witrynie. Pomoże to w określeniu ślepych uliczek na ścieżce użytkownika.

Dzięki współczynnikowi odrzuceń dowiemy się, która strona nie jest dla użytkowników na tyle interesująca, żeby po trafieniu na witrynę, pozostać na niej dłużej.

Raport Zachowanie będzie szczególnie pomocny dla witryn, które duży nacisk kładą na produkcję treści. Pomoże on zidentyfikować najlepsze artykuły i wyeliminować kontent, który nie interesuje użytkowników.

Raport 5: Konwersje

Ostatni w kolejności jest raport Konwersji.

Pomaga on przeanalizować, jak efektywna jest nasza strona w zachęcaniu użytkowników do realizowania celów i finalizowania transakcji. Cel określany jest przez nas w panelu administracyjnym Google Analytics. Może być nim wypełnienie formularza, bądź rejestracja. Do mierzenia transakcji potrzebujemy skonfigurowanego panelu e-commerce. Jest to szersze zagadnienie, które omówię w kolejnym artykule.

W obszarze Konwersji mamy 3 podobszary:

  • Cele
  • E-commerce
  • Ścieżki wielokanałowe

W tym artykule skupimy się wyłącznie na pierwszym podobszarze: Cele.

Przegląd celów pozwala nam zbadać ile razy użytkownicy naszej strony zrealizowali ustawione przez nas cele. Cele mogą być zdefiniowane jako odwiedzenie wybranej podstrony, długość sesji, ilość stron na sesję, zdarzenie, lub cel inteligentny (prekonfigurowany przez Google Analytics).

Raport pozwala nam też sprawdzić jaka część sesji zakończyła się realizacją celu (współczynnik konwersji celu). Jeżeli w danym celu skonfigurowaliśmy ścieżkę konwersji, możemy też przeanalizować współczynnik porzuceń. Pozwoli to zbadać, jaka część rozpoczętych konwersji została przerwana.

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy 5 kluczowych raportów w Google Analytics. Przeszliśmy przez Przegląd każdego z obszarów, zidentyfikowaliśmy kluczowe metryki i przeanalizowaliśmy sposób użycia danych w praktyce.

Dzięki temu krótkiemu wprowadzeniu możesz już bez problemu zabrać się za analizowanie pierwszych danych ze swojej witryny, by zdobyć przewagę nad swoją konkurencją.

Jeżeli nie zaimplementowałeś jeszcze analityki na swojej stronie, koniecznie przeczytaj artykuł o wdrożeniu Google Analytics.

Do następnego razu!

Post by Filip Kurowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *