Jak zacząć z Google Analytics
Google Analytics to darmowe narzędzie pozwalające na śledzenie ruchu na Twojej stronie internetowej. Korzystając z danych dostępnych w Google Analytics, zyskujesz dostęp do mnóstwa informacji, które pomogą Tobie zdobyć przewagę nad konkurencją.
Prawidłowa implementacja Google Analytics na Twojej stronie pomoże Ci w odpowiedzi na kluczowe pytania:
- Kim są użytkownicy strony?
- Jak udało się im znaleźć stronę?
- Co najbardziej ich zainteresowało?
- Co wyszukują?
- Jak często wracają?
Rozpoczęcie przygody z Google Analytics bez odpowiedniego wsparcia może być trudne i czasochłonne. Dlatego udostępniam ten poradnik dla początkujących, by Twój wstęp do analityki online był prosty i przyjemny.
Po co w ogóle Google Analytics?
Jeżeli masz własną stronę internetową pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, ilu użytkowników Ciebie odwiedza, o jakiej porze i co tak naprawdę ich zainteresowało? Google Analytics pomaga uzyskać te informacje i o wiele więcej. Obecnie ponad 56% stron internetowych na świecie korzysta z Google Analytics.
Niezależnie, czy prowadzisz małego bloga, czy sklep internetowy obsługujący dziesiątki tysięcy klientów miesięcznie, Google Analytics pomoże Ci lepiej poznać Twoich użytkowników i rozwijać stronę internetową w bardziej świadomy i skuteczny sposób.
Implementacja Google Analytics w 3 prostych krokach
Dodanie Google Analytics do strony może wydawać się skomplikowane. Mimo to, zainwestowany czas i wysiłek przyniesie nam bezcenne informacje, które pomogą zyskać przewagę na konkurencją w internecie.
By prawidłowo zaimplementować Google Analytics, wykonaj w podanej kolejności poniższe kroki:
- Implementacja Google Tag Manager
- Założenie konta Google Analytics
- Konfiguracja tagu analitycznego w Google Tag Manger
Ruszajmy więc…
Krok 1: Implementacja Google Tag Manager
Google Tag Manager to darmowe narzędzie do tagowania strony. Pozwala ono na zbieranie różnych informacji ze strony internetowej i wysyłania ich w różne miejsca, na przykład do Google Analytics.
Co więcej, Google Tag Manager pozwala na błyskawiczną zmianę konfiguracji na stronie, bez potrzeby modyfikowania kodu strony. Oszczędza to sporo czasu i w dużym stopniu uniezależnia od programistów.
Na przykład, zamiast zmieniać kod strony, tak by odkładał event śledzący przy każdym pobraniu pliku PDF z naszej strony, wystarczy dodać odpowiedni tag, który będzie śledził wszystkie pobrania plików PDF na naszej witrynie.
W pierwszej kolejności należy założyć konto Google Tag Manager.
Nazwij w odpowiedni sposób swoje konto oraz kontener. Następnie wybierz platformę docelową. Jeżeli chcesz śledzić stronę internetową, wybierz opcję “witryna internetowa”. Zaakceptuj warunki korzystania z Google Tag Manager i przejdź dalej.
Gdy będziesz już na głównym ekranie Google Tag Manager, kliknij w kod w nagłówku:
Wyświetli się kod do zaimplementowania na Twojej witrynie:
Musisz umieścić podane skrypty w kodzie Twojej strony. By Google Tag Manger działał poprawnie dla różnych użytkowników, niezbędne jest, by oba kody były zaimplementowane na każdej stronie Twojej witryny. Pierwszy kod należy umieścić w części <head>
, drugi na samym początku <body>
.
Jeżeli korzystasz z WordPressa, możesz skorzystać z dedykowanej wtyczki.
Gdy już kod będzie zaimplementowany, możemy przejść do kroku 2.
Krok 2: Założenie konta Google Analytics
Podobnie jak w przypadku Google Tag Manager, należy założyć konto Google Analytics.
Wpisz nazwę konta i uzupełnij ustawienia udostępniania danych. Zaleca się zaznaczenie wszystkich punktów, by w przyszłości mieć dostęp do dodatkowych funkcjonalności w Google Analytics.
Następnie skonfiguruj usługę. Dodaj nazwę (np. adres Twojej strony) i dostosuj strefę czasową oraz walutę.
UWAGA! W konfiguracji usług warto rozwinąć także opcje zaawansowane. Pozwoli to na utworzenie dodatkowej usługi Universal Analytics. Jest to klasyczna wersja Google Analytics, która daje dostęp do wielu wartościowych informacji.
Wpisz adres URL swojej witryny i zaznacz opcję utwórz usługi Google Analytics 4 i Universal Analytics. Dzięki temu otrzymasz dostęp zarówno do nowej, jak i klasycznej wersji Google Analytics. Dodatkowo zaznacz opcję włącz pomiar zaawansowany w usłudze Google Analytics 4. Opcja ta pozwoli na dodanie do domyślnego kodu śledzącego dodatkowej konfiguracji, zbierającej bogatsze dane na temat użytkowników.
W ostatnim kroku uzupełnij informacje o swojej działalności. Dodaj kategorię, wielkość firmy oraz informację do czego zamierzasz używać Google Analytics.
By zakończyć proces zakładania konta, zaakceptuj warunki przetwarzania danych.
Powinieneś mieć teraz dostęp do konta z dwoma usługami Google Analytics, klasyczną (UA) oraz GA4.
Wybierz usługę klasyczną (UA), kliknij w panel administracyjny (w lewym dolnym rogu), następnie rozwiń informacje o śledzeniu i wybierz kod śledzenia.
Powinieneś zobaczyć ekran ze swoim identyfikatorem śledzenia (zaczynającym się od UA) i kodem konfiguracyjnym.
Identyfikator śledzenia to unikalny numer Twojego Google Analytics. Numer jest w formacie UA-000000-1. Pierwszy szereg cyfr (000000) to unikalny ciąg liczb Twojego konta. Liczba po myślniku (-1) to numer usługi przypisanej do Twojego konta. Każde konto Google Analytics może mieć maksymalnie 100 usług.
Zachowaj identyfikator śledzenia dla siebie. Mimo że można go podejrzeć w kodzie strony, nie zaleca się udostępniania go publicznie.
Skopiuj kod śledzący i przejdź do następnego kroku.
Krok 3: Wdrożenie tagu śledzącego przez Google Tag Manger
W tym kroku dowiesz się, jak skonfigurować tag śledzący Google Analytics, by zacząć przesyłać dane z Twojej strony.
Wróć do panelu Google Tag Manger, wybierz Tagi z bocznego panelu i kliknij w Nowy.
Przejdziesz do ekranu konfiguracji tagu.
Na ekranie konfiguracji zobaczysz dwa obszary do wyboru:
- Konfiguracja tagu – decyduje gdzie będziemy wysyłać zbierane dane
- Reguły – definiują jakie dane i gdzie będziemy zbierać
Nazwij swój nowy tag, kliknij w obszar Konfiguracja tagu i wybierz typ tagu Google Analytics – Universal Analytics.
W typie śledzenia wybierz Wyświetlenie strony. W ustawieniach Google Analytics kliknij w opcję Nowa zmienna.
Nazwij swoją nową zmienną (np. GA – identyfikator) i przeklej skopiowany wcześniej z panelu administracyjnego Google Analytics identyfikator śledzenia.
Gdy wkleisz identyfikator i zapiszesz zmiany, możesz przejść do ustawiania reguł.
Wybierz regułę All Pages.
Twoja konfiguracja powinna wyglądać mniej więcej tak:
Zapisz swój tag i kliknij w przycisk Prześlij w prawym górnym rogu.
Nazwij swoją wersję kontenera w zrozumiały dla Ciebie sposób (np. Konfiguracja Google Analytics UA), opcjonalnie możesz też dodać opis wersji, który w przyszłości przypomni Ci, co zostało dodane. Gdy wszystko będzie już gotowe, kliknij w przycisk Opublikuj.
Gotowe! Twoje dane ze strony internetowej są wysyłane do Google Analytics.
Podsumowanie
W tym artykule nauczyłeś się, jak implementować klasyczny Google Analytics (UA) za pomocą Google Tag Manager’a. Dzięki temu uzyskasz dostęp do wielu praktycznych informacji na temat swoich użytkowników, które mogą stanowić poważną przewagę nad konkurencją.
W następnych wpisach przedstawię sposoby na wzbogacenie podstawowej konfiguracji Google Analytics oraz jak czytać i interpretować raporty w Google Analytics.
Do następnego razu!